Djokovici şi Federer, calificaţi în sferturile de finală ale turneului US Open

0
Roger Federer

Liderul clasamentului ATP, sârbul Novak Djokovici, şi favoritul numărul trei al turneului US Open, Roger Federer, au obţinut, luni, calificarea în sferturile de finală ale ultimului Grand Slam din acest an.

Djokovici l-a învins, cu scorul de 7-6 (14), 6-4, 6-2, pe ucraineanul Oleksandr Dolgopolov Jr. (cap de serie numărul 22), după o întâlnire care a durat aproape două ore şi jumătate, în timp ce Federer a trecut, cu scorul de 6-1, 6-2, 6-0, de argentinianul Juan Monaco, în 82 de minute.

În alte două partide din faza optimilor de finală, Janko Tipsarevici (Serbia/cap de serie numărul 20) l-a învins pe Juan Carlos Ferrero (Spania), cu scorul de 7-5, 6-7 (3), 7-5, 6-2, iar Jo-Wilfried Tsonga (Franţa/nr.11) l-a eliminat pe Mardy Fish (SUA/nr.8), cu 6-4, 6-7 (5), 3-6, 6-4, 6-2.

În sferturi, Djokovici va evolua împotriva conaţionalului său Tipsarevici, în timp ce Federer îl va avea ca adversar pe Tsonga.

Marţi, sunt programate celelalte patru meciuri din optimi, după următorul program:

John Isner (SUA/nr.28) - Gilles Simon (Franţa/nr.12).