TENIS: Elena Dementieva, a patra favorită a turneului, învinsă în turul doi

0

Copilul teribil al tenisului feminin american, Melanie Oudin, a produs una dintre cele mai mari surpriye ale actualei ediţii a US Open, eliminând-o în turul secund, cu 5-7, 6-4, 6-3, pe a patra favorită, rusoaica Elena Dementieva, la capătul unui meci care a durat două ore şi 45 de minute.

În vârstă de 17 ani şi clasată pe locul 70 în clasamentul mondial, Oudina reuşit să treacă peste dezavantajul pierderii primul set deşi în actul decisiv a avut nevoie de interveţia medicului pentru a putea trece de crampele de la piciorul stâng şi de a o elimina din cursă pe campioana olimpică de la Beijing.

Acesta a fost primul meci pe Arena Centrală de la Flushing Meadow pentru Oudin, care o va avea ca adversară în turul al treilea pe învingătoarea partidei dintre fostul lider mondial, rusoaica Maria Şarapova, şi americanca Christina McHale.