Circuit ATP: Hănescu - Davidenko, în "sferturi" la Hamburg

0

Jucătorul român l-a învins în urmă cu câteva minute, cu 3-6, 6-3, 6-3, pe francezul Julien Benneteau. În “sferturile de finală ale turneului de la Hamburg (Germania), dotat cu premii totale în valoare de 1,115 milioane de euro, Victor Hănescu îl va înfrunta pe rusul Nikolai Davidenko.

Hănescu a intrat mai greu în meci, având probleme cu primul serviciu. După ce a pierdut primul set (3-6), el a salvat câteva mingi de break în al doilea, pe când conducea cu 2-1. Atunci s-a decis câştigătorul. Românul a fost mai atent când a repus mingea în joc – din punct de vedere al procentajului de reuşită, la final francezul a avut un uşor avantaj: 67% la 66% -, reuşind şi şapte aşi.
În sferturile de finală Hănescu va juca împotriva rusului Nikolai Davidenko (cap de serie nr. 2), autor al unei victorii simetrice (6-3, 6-3) în faţa francezului Jeremy Chardy, cel care a câştigat în faţa românului finala de la Stuttgart de duminica trecută.