Clijsters, nevoită să abandoneze la Indian Wells/Rezultate din optimi

0

Belgianca Kim Clijsters, a doua jucătoare a lumii, a fost nevoită să abandoneze în optimile de finală ale turneului de 4,5 milioane dolari de la Indian Wells din cauza unor probleme la umărul drept.

Clijsters, campioană sezonul acesta la Australian Open, avea 1-0 la seturi şi era condusă cu 3-1 în actul secund de franţuzoiaca Marion Bartoli în momentul în care a abandonat.

Caroline Wozniacki, nr. 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a revenit de la 0-1 la seturi în faţa rusoaicei Alisa Kleybanova. După o oră şi 56 de minute, daneză s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-1. Următoarea adversara a nordicei va fi bielorusa Victoria Azarenka, a opta favorită.

Într-o dispută între două foste lidere mondiale, sârboaica Ana Ivanovici a învins-o pe compatrioata Jelena Jankovic, scor 6-4,6-2. Belgrădeanca, a 19-a favorită, o va întâlni în sferturile de finală pe Marion Bartoli.