Cîrstea a învins-o pe Dulgheru şi se bate cu Na Li în turul trei la Roland Garros

0

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 99 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 7-5, pe Alexandra Dulgheru, cap de serie numărul 27 şi poziţia 35 în ierahia mondială, şi s-a calificat în turul trei la Roland Garros.

Partida dintre cele două românce a durat o oră şi 44 de minute, Cîrstea fructificând a treia minge de meci.

În turul trei, Cîrstea o va întâlni pe chinezoaica Na Li (locul 7 WTA), a şasea favorită a concursului şi finalistă anul acesta la Australian Open.

Na Li a trecut, miercuri, cu scorul de 6-4, 7-5, de Silvia Soler Espinosa din Spania, locul 158 WTA, într-un meci care a durat o oră şi 50 de minute.Sorana şi Na Li nu s-au mai întâlnit până acum în circuit.

Sorana Cîrstea este singura jucătoare din România care a acces în turul trei, performanţă pentru care va încasa 42.000 de euro. Cea mai bună performanţă din cariera sa la un turneu de Grand Slam a fost calificarea în sferturile de finală la ediţia 2009 a turneului de la Roland Garros. Anul trecut, ea a pierdut în primul tur pe zgura pariziană.