LIVE VIDEO România - Brazilia 19-8 (final). Poloiștii s-au calificat la JO de la Londra!

0

Echipa de polo a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Londra. Cosmin Radu și colegii săi au încheiat grupa A de la Edmonton pe locul 2 și au surclasat (19-8) Brazilia în sferturile de finală.

UPDATE. ECHIPA DE POLO ROMÂNIEI S-A CALIFICAT LA JOCURILE OLIMPICE DE LA LONDRA!

În sferturile de finală ale turneului de calificare la JO, România a surclasat Brazilia: 19-8 (4-0, 5-2, 6-1, 4-5).

Golurile României au fost marcate de Negrean (4), Georgescu (4), Radu (3), Chioveanu (2), Iosep (2), Guiman (1), Diaconu (1), Bușilă (1) și Goanță (1).

România - semifinalistă la Turneul de calificare de la Edmonton

PUTEȚI URMĂRI MECIUL ROMÂNIA - BRAZILIA, DECISIV PENTRU CALIFICAREA LA JO LONDRA AICI

În ultimul meci din grupe, România a pierdut (8-14) cu Muntenegru, însă a terminat pe locul 2 grație victoriei (6-4) pe care a obținut-o Macedonia în fața Germaniei, nemții ratând astfel calificarea în sferturile de finală!

Naționala noastră va înfrunta în sferturile de finală Brazilia, care a terminat pe locul 3 în grupa B. Echipa sud-americană s-a impus în fața Argentinei (16-7), a terminat la egalitate cu Turcia (11-11) și a pierdut meciurile cu Spania (7-17) și Canada (9-12).

Căpitan al naționalei, Cosmin Radu a declarat pentru h2opolo.ro:
”Am avut și șansă la acest turneu. Macedonenii și-au văzut interesul lor. Au reușit să câștige împotriva nemților și ne-au ajutat și pe noi. Nu cred că o să fie un meci ușor cu Brazilia. Pentru că nici ei nu sunt o echipă care să intre în apă să piardă.  Teoretic suntem favoriți, practic trebuie să o demonstrăm în apă!”.