Matja Kvasina a câștigat ediția cu numărul 49 a Turului României

0
Ioannis Tamuridis a câștigat la sprint ultima etapă din Turul României * Foto: Marian Burlacu

La capătul a 1.184 de kilometri, după ce a traversat toate regiunile istorice ale țării, caravana ”Micii Bucle” a ajuns în punctul final. În aplauzele a câteva sute de localnici din Marghita, Matja Kvasina a adus prima victorie pentru Tușnad Cycling Team în principala cursă de șosea de la noi.

Așa cum era de așteptat, ultima etapă, derulată între Salonta și Marghita, pe distanța a 113 km, n-a adus nicio schimbare majoră în partea superioară a ierarhiei. Clasat pe 2 vineri, pe Transalpina, Matja Kvasina a terminat pe prima poziție, urmat fiind de Victor De la Parte Gonzales (Tableware) și Johannes Heider (Univega). Cel mai bine clasat român a fost Andrei Nechita, care a ocupat locul 5.

Ultima etapă din ediția cu numărul 49 a Turului României la ciclism a fost câștigată de grecul Ioannis Tamuridis, la sprintul final, acesta fiind urmat de Krisztin Lovassy (Tușnad CT) și  Mihai Grosu (România).