SURPRIZĂ LA HOCHEI Ciuc-ul eliminat, Steaua și Brașov în finala Cupei României

0
Steaua va întâlni pe Corona Brașov în finala Cupei României la hochei * Foto: Marian Burlacu

În această după-amiază, la Galați s-au disputat semifinalele Cupei României la hochei. În primul meci, Corona Brașov a furnizat surpriza, câștigând cu 5-2 în fața campioanei HSC Miercurea Ciuc. În al doilea meci, Steaua Rangers a surclasat (10-4) pe Dunărea Galați.

Întâlnirea dintre Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc a fost echilibrată doar în prima repriză, încheiată la egalitate, 2-2. Următoarele au fost câștigate cu 2-0 și 1-0 de gruparea din orașul de lângă Tâmpa.

Golurile au fost marcate de Pal Zoltan (Adorjan Jozsef, R1, min. 7.36), Andrej Rajcak (Borsos Attila, Barinka Peter, R1, min. 8.39), Zsok Levente (Peter Robert, Varga Milan, R2. min. 5.13), Andrej Rajcak (Nagy Csaba, Varga Milan, R2, min. 15.07), Barinka Peter (Borsos Attila, Andrej Rajcak, R3, min. 2.46), respectiv Novak Vaclav (Podstavek Albin, Hurtaj Lubomir, R1, min. 12.55), Becze Tihamer (Goga Attila, Szocs Szabolcs, R1, min. 19.50).

Victoria echipei brașovene i se datorează, în mare măsură, portarului Polc Patrik, care a apărat 62 din cele 64 de șuturi ale ciucanilor. Omologul său de la HSC, Kozuch Stanislav, a avut 24 de intervenții salvatoare din 29 posibile. Penalizări totale: 16 minute / 8 infracțiuni – 22 minute / 7 infracțiuni.

În cealaltă semifinală, Steaua Rangers a condus cu 5-1 după prima treime, însă la a doua pauză avantajul bucureștenilor s-a redus (6-4). Gălățenii au cedat în ultima repriză, când au primit patru goluri fără să înscrie vreunul.

Marcatori: Mihai Georgescu (R1, min. 2.15), Andrei Butocinov (Mihai Georgescu, R1, min. 8.12), Mihai Georgescu (Ioan Timaru, Anton Poznik, R1, min. 15.40), Ioan Timaru (Andrei Butocinov, R1, min. 16.43), Krug Adam (Anton Poznik, Vladislav Barulin, R1, min. 19.53), Mihai Georgescu (Evgheni Pisarenko, Ioan Timaru, R2, min. 10.07), Evgheni Pisarenko (Vladislav Barulin, Anton Poznik, R3, min. 3.30), Anton Poznik (Leonard Pascaru, R3, min. 6.30), Martin Persson (Adam Krug, R3, min. 8.44), Marius Marcus (Anton Poznik, R3, min. 13.01), respectiv Juraj Zemko (Michal Benadik, R1, min. 3.09), Lukas Ruzicka (Attila Tanko, Stanislav Gavac, R2, min. 1.18), Levente Elekes (Cătălin Geru, R2, min. 5.29), Stanislav Gavac (Lukas Ruzicka, R2, min. 7.31).

Hocheiștii de la Dunărea au totalizat 38 minute de inferioritate pe gheață și 15 infracțiuni, în timp ce Steaua Rangers a avut numai 14 minute și 7 infracțiuni. Portarul stelist Adrian Catrinoi a apărat 5 din cele 9 șuturi care au vizat poarta sa, în timp ce goalkeper-ul gălățean, Viorel Radu, a parat doar 11 din cele 21 de șuturi.