Vali Calafeteanu a fost desemnat RUGBYSTUL ANULUI de către cititorii adevarul.ro

0
Vali Calafeteanu

Ancheta efectuată în rândul cititorilor adevarul.ro a ajuns la final. În urma voturilor exprimate, Valentin Calafeteanu a fost desemnat cel mai bun rugbyst român în anul 2011. Urmărit de accidentări, mijlocașul de grămadă al naționalei nu a putut evolua la Cupa Mondială din Noua Zeelandă decât foarte puțin.

Fiu al unui fost jucător, mai apoi antrenor la RC Grivița, Vali Calafeteanu s-a născut în 25 ianuarie 1985, la București. La seniori, el a evoluat o vreme la Dinamo, formație cu care a câștigat titlul de campion și Cupa României. A plecat apoi la Arad, iar în sezonul trecut a evoluat la RCM Timișoara, cu care a cucerit Cupa României. ”A fost un sezon bun chiar dacă am ratat calificarea în finala Superligii. Sper ca anul viitor să reușim eventul, mai ales că se vor împlini 40 de ani de când formația bănățeană a devenit prima echipă din Provincie campioană a României la rugby”, ne-a declarat Calafeteanu.

Pe podium s-au clasat alți doi jucători care evoluează în campionatul intern, aripa Mădălin Lemnaru (Timișoara) și înaintașul Mihai Macovei (CSM Baia Mare), ultimul fiind căpitanul echipei care a câștigat campionatul în ultimii trei ani.

Dintre rugbyștii români care evoluează în Vest, cele mai multe voturi le-a primit Marius Tincu (Perpignan), talonerul care a fost apreciat de specialiștii rugby-ului în timpul Cupei Mondiale din Noua Zeelandă.