FOTO Steaua are maximum de puncte în Superliga de rugby

0
Steaua a câştigat meciul cu CSM Bucureşti din Superliga la rugby * Foto: Marian Burlacu

În ultimul meci din etapa a doua a Superligii la rugby, Steaua n-a avut dificultăţi în a se impune în faţa lui CSM Bucureşti: 36-19 (26-7). Bucureştenii au acumulat maximum de puncte, 10, fiind la egalitate cu CSM Ştiinţa Baia Mare şi RCM UV Timişoara. În etapa următoare, Steaua va întâlni pe Dinamo, în "eternul derby".

Fără câţiva dintre jucătorii ei reprezentativi (Dascălu, Cazan), gruparea militară a reuşit cinci eseuri prin Dan Vlad (min. 15), Mădălin Baraulea (min. 31, 40+1), Ştefan Pătraşcu (min. 37) şi Florin Ioniţă (min. 43), patru dintre ele fiind transformate de Florin Vlaicu - a ratat la cel din finalul primei reprize."Americanul" a mai pus trei puncte pe tabelă prin lovitura de pedeapsă concretizată în minutul 77.

CSM Bucureşti a avut un debut curajos de repriză, reuşind să egaleze la 7 prin încercarea marcată de Dumitru Constantin, transformată de Ionuţ Florea. Restul punctelor formaţiei care reprezintă municipalitatea au fost aduse de Ion Florentin şi Mitu, însă numai eseul ultimului a fost transformat de Florea.

La acest meci, Steaua şi-a inaugurat o nouă tabelă de marcaj.