VIDEO Cruciaţii din Christchurch s-au impus pe Ellis Park

0
Daniel Carter a dinamizat jocul lui Crusaders * Foto: Reuters

La al doilea meci de la revenirea lui Dan Carter, selecţionata provincială de rugby Christchurch s-a impus cu 23-13 pe "Ellis Park", în faţa lui Golden Lions (Africa de Sud).

eozeelandezii au fost conduşi cu 13-10 la pauză, însă în a doua repriză au dominat cu autoritate, marcând 13 puncte fără a primi vreunul. Un rol important în obţinerea acestei victorii l-a avut Carter, care a făcut fazele din care Zac Guilford a marcat două eseuri.
Într-un alt meci disputat ieri, ultimul din cadrul rundei cu numărul 6 a Super 15, între două selecţionate sud-africane, Western Stormers s-a impus cu 20-17 în faţa lui Northern Bulls.

Celelalte rezultate:
Otago Highlanders (Noua Zeelandă) - Melbourne Rebels (Australia) 43-12
Wellington Hurricanes (Noua Zeelandă) - Central Cheetahs (Africa de Sud) 38-47
Waikato Chiefs (Noua Zeelandă) - NSW Waratahs (Australia) 30-13
ACT Brumbies (Australia) - Coastal Sharks (Africa de Sud) 26-29
Western Force (Australia) - Queensland Reds (Australia) 45-19

În clasament, primul loc este ocupat de Stormers (24 puncte), urmată de Highlanders (22p), Chiefs (22p), Bulls (20p), Brumbies (18p) şi Crusaders (18p).