Rugby: Steaua trece de Dinamo şi e în semifinalele Cupei

0
RUGBY: Steaua - Dinamo 16-9 * Foto: Marian Burlacu

Steaua a învins ieri Dinamo, în marele derby din sferturile de finală ale Cupei României, scor 16-9 şi s-a calificat în semifinale.

Steaua a condus cu 9-3 după primele 40 de minute de joc, însă Dinamo a avut un început de repriză a doua mult mai consistent în care a presat în special pe linia de treisferturi. Alb-roşii nu au reuşit să concretizeze dominaţia decât printr-o lovitură de pedeapsă şi cu 20 de minute înainte de final Bogdan Zebega a adus un eseu vital steliştilor, care s-au distanţat la 10 puncte, 16-6.

VEZI GALERIE FOTO DE LA ETERNUL-DERBY

Dinamo s-a apropiat din nou printr-o lovitură de pedeapsă în chiar ultimul minut de joc, dar nu a mai avut forţa să întoarca soarta meciului, care s-a încheiat 16-9.

În celelalte două partide care au avut loc astăzi, CSM Bucureşti a învins Farul Constanţa cu 24-17, după prelungiri, în timp ce RCM Timişoara a trecut de „U" Cluj cu 29-20.

Ultima partidă din sferturile de finală ale Cupei României va avea loc în 4 noiembrie, la Bucureşti, între RC Griviţa şi Ştiinţa Baia Mare.

Tragerea la sorţi a partidelor din semifinale va avea loc luni.