Rugby: România, departe de Cupa Mondială

0
Ovidiu Toniţă

Naţionala de rugby a României a încheiat la egalitate, scor 21-21 (8-18), în deplasare, cu Rusia, în Cupa Europeană a Naţiunilor,  şi a ratat şansa de a se califica direct la Cupa Mondială din 2011.

În meciul de sâmbătă de la Soci, stejarii au condus cu 3-0, după o penalitate transformată de Vlaicu, însă ruşii au marcat apoi 18 puncte consecutive. România a redus din handicap chiar înainte de pauza mare prin eseul lui Botezatu şi scorul devenea 18-8 înainte de repriza a doua.

România a revenit în forţă, Calafeteanu, penalitate şi Dimofte, eseu după o acţiune prelungită de atac, reuşeau să restabilească egalitatea. Apoi ruşii au înscris pentru 21-18, însă Calafeteanu a egalat foarte repede, 21-21. Pe final, Rusia a dominat dar nimeni nu a mai marcat.

Cele două puncte câştigate nu ajută naţionala României care va trebui acum să aştepte jocurile rezultatelor sau să câştige ambele partide rămase, cu Georgia Georgia (13 martie) şi Portugalia (20 martie) pentru a merge, de pe locul 3, în recalificări.

Tot sâmbătă, Georgia a învins Spania cu scorul de 19-17, echipa georgiană asigurându-şi astfel calificarea la Cupa Mondială, prin ocuparea locului I în grupă. Rusia este calificată de asemenea în urma rezultatului de egalitate cu România.

1. Georgia 8 7 1 0 282-110 23puncte
2. Rusia 8 6 1 1 235-128 21puncte
3. Romania 7 3 1 3 192-114 14puncte
4. Portugalia 7 3 1 3 134-114 14puncte
5. Spania 7 1 0 6 114-208 9puncte
6. Germania 7 0 0 7 30-323 7puncte