Rugby: Georgia a învins România, 18-11

0

Naţionala de rugby a României a pierdut cel de-al treilea meci din Cupa Europeană a Naţiunilor, în deplasare, cu Georgia, scor 18-11. Tricolorii sunt acum pe locul al treilea, cu 6 puncte, dar au un meci mai puţin, restanţa cu Ucraina.

Georgienii ne-au luat tare încă din startul partidei şi după doar 10 minute conducea cu 15-0. Gazdele ne-au marcat două eseuri în doar două minute, de fiecare dată folosind înaintarea, capitol la care, în urma multiplelor absenţe din lot, stejarii au avut serios de suferit.

Naţionala României a echilibrat apoi partida, însă Vlaicu a prins o zi slabă la transformări şi a ratat o primă încercare chiar de pe centru, dintr-o poziţie bună. Acesta a adus singurele puncte ale tricolorilor până la pauză, din două penalităţi, pentru 15-6 la pauză.

Stejarii au revenit în partea a doua a jocului şi au dominat teritorial, însă nu au reuşit să concretizeze. Au primit în primele 35 de minute trei lovituri de pedeapsă însă Vlaicu le-a ratat pe toate iar georgienii au punctat la singura acţiune a lor mai importantă, tot din lovitură de pedeapsă, pentru 18-6. România a confirmat în cele din urmă dominarea cu un eseu în minutul 70, acordat de arbitrul central abia după ce s-a consultat cu tuşierul. Calafeteanu a continuat seria ratărilor din lovituri şi nu a transformat. Georgia s-a apărat bine în ultimele minute, şi a reuşit să menţină rezultatul, 18-11 la finalul partidei.

Singura bucurie a tricolorilor a fost punctul pentru bonusul defensiv, acordat pentru înfrângere la şapte puncte.