0
Victor Matfield

Meci extrem de spectaculos şi la Cardiff, pe Millennium Stadium. Victorioasă (23-21) în faţa Irlandei, în urmă cu o săptămână, Africa de Sud a reuşit să câştige (25-29), însă cu mari emoţii. În ultimele minute, galezii au atacat furibund, însă nu au izbutit să înscrie încercarea ce le-ar fi adus victoria.

În 1999, Ţara Galilor a reuşit să câştige, pentru prima şi ultima oară, în faţa selecţionatei Springboks. Formaţia britanică a fost pe punctul să repete performanţa, sâmbătă. Ea a condus cu 17-6 la pauză, însă în repriza a doua a primit două eseuri în trei minute - au marcat Alberts (min. 51) şi Matfield (min. 53). Ultimul a intrat în istorie cu ocazia acestei partide. Matfield a bifat a 103-a prezenţă a sa în XV-le campioanei mondiale, devenind rugbystul sud-african cu cele mai multe selecţii. Jucătorul de linia a doua i-a depăşit pe John Smit et Percy Montgomery.