Tincu şi Toniţă au lipsit de la meciul victorios cu La Rochelle

0

Finalistă a campionatului de rugby al Franţei în 2010, USA Perpignan a reuşit a 5-a victoria consecutivă. Catalanii s-au impus cu 34-16 pe terenul lui La Rochelle şi se află pe locul 5 în clasament, unul care asigură prezenţa în "barajul" pentru semifinale.

USAP a marcat patru eseuri până la pauză, prin Coetzee (min. 3 şi 18), Candelon (min. 15) şi Guirado (min. 35). I-a imitat La Plante, în minutu 65. La Rochelle şi-a salvat onoarea prin încercarea lui Soucazze (min. 77). La Perpignan n-au evoluat internaţionalii români Marius Tincu şi Ovidiu Toniţă, nerefăcuţi după accidentări mai vechi.

Victoria de ieri o menţine pe USAP în lupta pentru clasarea între primele şase echipe la finalul sezonului regulat. Primele două vor găzdui semifinalele, iar formaţiile de pe locurile 3, 4, 5 şi 6 vor participa la "baraj". La sfârşitul acestei săptămâni, Perpignan va primi vizita lui Toulouse, iar pe 15 aprilie va juca tot acasă, cu Racing Metro Paris. Catalanii sunt obligaţi să câştige aceste meciuri, adversarele sale ocupând primele două locuri în clasament.