Scoţia a pierdut cu Argentina şi riscă să fie eliminată!

0

"Ciulinii" au dominat disputa cu Argentina, contând pentru grupa B a Cupei Mondiale la rugby. Cu toate acestea, Scoţia a pierdut (12-13) şi pentru a se califica în sferturile de finală trebuie să bată Anglia peste o săptămână. România şi Georgia sunt deja eliminate, cele două formaţii urmând a se întâlni miercuri, în meciul în care va decide ultima clasată din această serie.

Meci dramatic la Wellington, între Scoţia şi Argentina. Pe o vreme urâtă - a plouat -, care nu i-a avantajat pe europeni, adepţi ai unui joc de mişcare, cele două echipe au luptat pentru a-şi asigura locul 2 într-o grupă în care Anglia, vicecampioana mondială şi campioana europeană, este favorită.

Scoţia a dominat întâlnirea: 54% la posesie, 10 minute şi 50 de secunde petrecute în terenul de 22 de metri advers (argentinienii au stat doar două minute şi 7 secunde în vecinătatea buturilor). Şi cu toate acestea, victoria a revenit argentinienilor, la limită, 13-12. Cu doar şase minute înainte de final, Felipe Contepomi a iniţiat un nou atac al "pumelor", iar Lucas Amorosino, cel declarat omul meciului cu România, a marcat eseul victoriei medaliatei cu bronz de la precedenta Cupă Mondială. Cu cele 7 puncte, Argentina a întors rezultatul de la 6-12 la 13-12. Iar ultimele atacuri scoţiene n-au mai avut niciun efect pe tabelă.

Au marcat: Amorosino 1e (min. 73), Contepomi 1t (min. 73), 2lp (min. 19 şi 63), respectiv Paterson 1lp (min. 36), Jackson 1lp (min. 39), 1dg (min. 65), Parks 1dg (min. 72).

Argentina mai are un meci cu Georgia, în 2 octombrie, pe care probabil că îl va câştiga cu bonus ofensiv, ceea ce înseamnă că va face 15 puncte. Scoţia va juca ultima partidă cu Anglia, în 1 octombrie. Şi are nevoie de victorie la o diferenţă mai mare de 7 puncte şi fără să primească peste trei eseuri... În această situaţie, Scoţia ar face 14 puncte şi ar egala Anglia, însă s-ar califica datorită meciului direct.

ARGENTINA: 15. Martín Rodríguez - 14. Gonzalo Camacho, 13. Marcelo Bosch, 12. Felipe Contepomi (cpt.), 11. Horacio Agulla - (md) 10. Santiago Fernández, (mg) 9. Nicolás Vergallo - 7. Juan Manuel Leguizamón, 8. Juan Martin Fernandez Lobbe, 6. Julio Farias Cabello - 5. Patricio Albacete, 4. Manuel Carizza - 3. Juan Figallo, 2. Mario Ledesma Arocena, 1. Rodrigo Roncero.

Rezerve: 16. Agustín Creevy, 17. Martín Scelzo, 18. Mariano Galarza, 19. Genaro Fessia, 20. Alfredo Lalanne, 21. Lucas Gonzalez Amorosino, 22. Juan Jose Imhoff.

SCOŢIA: 15. Chris Paterson - 14. Max Evans, 13. Nick De Luca, 12. Graeme Morrison, 11. Sean Lamont - (md) 10. Ruaridh Jackson, (mg) 9. Rory Lawson (cpt.) - 7. John Barclay, 8. Kelly Brown, 6. Al Strokosch - 5. Jim Hamilton, 4. Richie Gray -3. Geoff Cross, 2. Ross Ford, 1. Allan Jacobsen.

Rezerve: 16. Dougie Hall, 17. Alasdair Dickinson, 18. Nathan Hines, 19. Richie Vernon, 20. Mike Blair, 21. Dan Parks, 22. Simon Danielli.