Scoția, o echipă de rugby încurcă... lume (VIDEO)

0

Toată lumea din rugby-ul mare știe că e bine să te ferești de Scoția. Mai precis, că poți să te aștepți la orice din partea acestei echipe. De regulă, ea îi încurcă pe ceilalți, mai ales în Turneul celor 6 Națiuni. Și uneori se... încurcă singură. Altfel, Scoția este una dintre echipele majore ale rugby-ului chiar dacă nu a urcat niciodată pe podiumul Cupei Mondiale, iar ultimul ei succes în Turneu e din vremea în

Istoria sportului cu balonul oval se leagă direct de Scoția, care, în 1871, a câștigat primul meci inter-țări, contra Angliei. Și nu oricum, ci cu 4-1, în fața a 4.000 de spectatori. Începutul secolului XX a fost unul glorios pentru selecționala care are ca emblemă ”ciulinul”: patru victorii în Turneul celor 4 Națiuni. Atunci, între 1900 și 1909, Scoția a disputat 32 de meciuri test, câștigând 17 și terminând două la egalitate.

70.000 de oameni pe ”Murrayfield”, la o victorie cu Anglia

În 1925, la Edinburgh s-a inaugurat stadionul ”Murrayfield”, iar 70.000 de oameni au venit atunci la meciul cu Anglia. Ecosezii s-au impus cu 14-11 și au realizat primul Mare Șlem din istoria naționalei lor de rugby. Acea echipă a primit un supranume pe măsură: ”Nemuritorii” (Immortals). După victoria din 1938, în competiția cu rang de Campionat European, a urmat o perioadă mai cenușie, în care trofeele câștigate au fost mult mai rare. În schimb, Scoția i-a încurcat pe ceilalți. În 2001, de pildă, a câștigat în fața Irlandei, care a pierdut trofeul în Six Nations și a ratat Marele Șlem din acest motiv (a terminat la egalitate de puncte cu Anglia, însă a avut un esaveraj inferior).

Incredibila ratare a lui Hastings în semifinalele Cupei Mondiale

În 1987, Scoția a participat la prima ediție a Rugby World Cup. Egală (20-20) cu Franța, victorioasă cu Zimbabwe (60-21) și România (55-28), ea a terminat pe locul 2 în grupă și a dat peste Noua Zeelandă în sferturile de finală. ”Ciulinii” s-au înclinat (3-30) în fața celor care aveau să devină campioni mondiali.

Patru ani mai târziu, Scoția a fost pe punctul de a se califica în finala competiției, însă a pierdut (6-9), pe ”Murrayfield”, semifinala cu Anglia. Pe final, Gavin Hastings, legendarul jucător scoțian, a ratat o penalitate din poziție centrală! Și astfel s-a dat cu piciorul unei egalări care ar fi dus meciul în prelungiri. La edițiile următoare, Scoția a ajuns de fiecare dată în sferturile de finală, însă n-a mai reușit să intre în ”careul de ași”.

VEZI CUM A PIERDUT SCOȚIA MECIUL CU ȚARA GALILOR, ÎN 2010 (conducea cu 24-14 în minutul 76)

Palmares
Cupa Mondială:
locul 4 în 1991, sfertfinalistă în 1987, 1995, 1999, 2003 și 2007
Six (Five) Nations: locul 1 în 1887, 1891, 1895, 1901, 1903, 1904, 1907, 1925, 1929, 1933, 1938, 1984, 1990, 1999 (singură), 1886, 1890, 1920, 1927, 1964, 1973, 1986 (la egalitate cu altă / alte firmație / formații)

Selecționer: Andy Robinson
Căpitan: Alastair Kellock
Record de selecții: Chris Paterson 105
Record de puncte: Chris Paterson 738
Record de eseuri: Ian Smith și Tony Stanger 24
Primul meci: 4-1 cu Anglia (27 martie 1871)
Cea mai clară victorie: 100-8 cu Japonia (13 noiembrie 2004)
Cea mai severă înfrângere: 10-68 cu Africa de Sud (6 decembrie 1997)