Irlanda şi SUA erau să doboare recordul celui mai strâns scor la pauză

0
Irlanda - SUA 22-10 / Hayden Smith * Foto: Reuters

Statisticienii rugby-ului îşi fac datoria şi zilnic furnizează informaţii despre meciurile şi echipele de la Cupa Mondială din Noua Zeelandă. Ei au stabilit că Irlanda şi SUA au fost pe punctul de a doborî recordul "celui mai strâns scor la pauză". Selecţionata Trifoiului a condus cu 10-0, iar la final s-a impus cu 22-10.

"Verzii" au fost oarecum incomodaţi de terenul ud, însă nici americanii nu s-au dat la o parte din faţa lor. Cum meciul s-a disputat ieri, chiar în ziua în care s-au comemorat zece ani de la atentatele care au îndoliat America, înaintea partidei s-a ţinut un moment de reculegere. Apoi yankeii au luptat pentru fiecare balon cu o dăruire de invidiat.

Irlanda - SUA 22-10 / Americanii, la minutul de reculegere * Foto: Reuters

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 15, când Sexton a concretizat o lovitură de pedeapsă (3-0), Mai apoi, irlandezii n-au mai reuşit să treacă de reduta americană. În ultimul minut al primului mitan, graţie eforturilor făcute de Brian O’Driscoll, care a fost peste tot, aripa Tommy Bowe a reuşit să culce balonul între buturile adverse. Sexton a transformat şi s-a făcut 10-0. Astfel că recordul celui mai strâns rezultat la pauză a rămas acel 5-0 în favoarea Japoniei, cu Canada, de la ediţia din 2007 a Cupei Mondiale.

Victoria Irlandei a fost contestată după pauză (min. 54), când James Paterson a fructificat o penalitate (10-3). Ameninţată, echipa europeană a reacţionat imediat, turând motoarele. În nici zece minute, ea a reuşit două încercări prin Rory Best (min. 55) şi Tommy Bowe (min. 60) cu care s-a detaşat decisiv. Ronan O’Gara a transformat-o pe ultima şi s-a făcut 22-3. Americanii, în schimb, aveau să-şi salveze onoarea în chiar ultimul minut, când centrul Paul Emerick a trecut cu balonul de linia de but, iar Malifa a transformat.

Irlandezii nu reuşesc să treacă de pasa proastă în care se află

Învinsă în toate meciurile de pregătire, de Franţa şi Anglia, echipa Irlandei a arătat şi în meciul de ieri că nu traversează o perioadă prea bună, "Nu este necesar ca victoria să fie şi foarte frumoasă. Nu putem spune că succesul nostru a fost splendid, însă l-am obţinut. Uneori trebuie să ştii să câştigi jucând prost. Înaintea meciului cu Australia, trebuie să lucrăm în plan individual. Să devenim mai performanţi. Trebuie să revedem ceea ce s-a întâmplat şi să reglăm mecanismele", a spus Brian O’Driscoll după meciul cu americanii. El a evidenţiat jocul lui Todd Clever, căpitanul echipei SUA fiind omniprezent. "Este un căpitan foarte inspirat şi a făcut un meci mare acum. Şi-a condus bine echipa. Şi noi avem cu adevărat nevoie de oameni ca el".

IRLANDA: 15. Geordan Murphy - 14. Tommy Bowe, 13. Brian O’Driscoll (cpt), 12. Gordan D’Arcy, 11. Keith Earls - (md) 10. Jonathan Sexton, (mg) 9. Conor Murray - 7. Shane Jennings, 8. Jamie Heaslip, 6. Stephen Ferris - 5. Paul O’Connell, 4. Donncha O’Callaghan - 3. Mike Ross, 2. Rory Best, 1. Tom Court.

Rezerve: 16. Jerry Flannery, 17. Tony Buckley, 18. Donnacha Ryan, 19. Denis Leamy, 20. Eoin Reddan, 21. Ronan O’Gara, 22. Andrew Trimble.

SUA: 15. Blaine Scully - 14. Taku Ngwenya, 13. Paul Emerick, 12. Andrew Suniula, 11. James Paterson - (md) 10. Roland Suniula, (mg) 9. Mike Petri - 8. 7. Todd Clever (cpt), Nic Johnson, 6. Louis Stanfill - 5. Hayden Smith, 4. John van der Giessen - 3. Shawn Pittman, 2. Phil Thiel, 1. Mike MacDonald.

Rezerve: 16. Chris Biller, 17. Matekitonga Moeakiola, 18. Scott LaValla, 19. Pat Danahy, 20. Tim Usasz, 21. Nese Malifa, 22. Colin Hawley.