Georgia a jucat cu mult curaj şi a pierdut onorabil (10-41) cu Anglia

0

În ciuda diferenţei de scor (31 de puncte), care nu diferă prea mult de cea consemnată în meciul România - Argentina (8-43), Georgia a lăsat o frumoasă impresie în meciul de astăzi, cu Anglia. "Lelos" au limitat diferenţa până la pauză (10-17), clacând în ultimul "sfert", când "trandafirii" au marcat trei încercări.

La ediţia din 2003 a Cupei Mondiale, când Georgia debuta la această competiţie, Anglia a câştigat cu un zdrobitor 84-6. Iată că opt ani au fost de ajuns pentru ca selecţionata "lelos" să reducă la jumătate decalajul faţă de singura campioană a lumii din Nord. Timp de 40 de minute, cele de la început, georgienii au evoluat cu multă inimă, apărându-se cu exactitate şi atacând atunci când au avut ocazia. "Ei au jucat într-un mod fantastic, agresiv şi fizic, total diferit de cum au făcut-o în 2003", a declarat după meci Lewis Moody.

S-a simţit, totuşi, ca şi în cazul României, un trac în jocul Georgiei. Faptul că echipa din Caucaz a intrat mai greu în meci o dovedeşte şi faptul că a primit rapid două încercări, ambele înscrise de centrul Shontayne Hape (min. 4 şi 22). Esticii au reacţionat pe finalul de repriză şi s-au ales cu aplauzele cele 20.117 spectatori prezenţi la meci. Ei au avut o penalitate în faţa buturilor, dar au preferat să joace - Kirikaşvili a ales grămada ordonată. Iar alegerea s-a dovedit inspirată, numărul 8 Dimitri Basilaia marcând la centru. Kirikaşvili a transformat şi cum tot el concretizase o penalitate, în minutul 27 (a ratat trei) la pauză a fost doar 17-10 pentru Anglia.

În următoarele 40 de minute britanicii au trecut într-o treaptă de viteză superioară, iar această schimbare tactică a lăsat urme şi pe tabelă. Deşi erau în 14 jucători (Dylan Hartley fusese eliminat temporar în minutul 39), ei au marcat o nouă încercare în minutul 47. Rezultatul a rămas strâns (22-10) până în ultimul "sfert" al întâlnirii. Atunci s-a dezlănţuit Anglia, Manu Tuilagi (min. 62) şi Chris Ashton (min. 65 şi 80) ducând balonul în terenul de ţintă advers, iar Flood transformându-l pe primul şi pe ultimul. Victorie cu 41-10, însă deloc convingătoare pentru o echipă care îşi propune să câştige titlul mondial.

În meciul următor, sâmbătă, 24 septembrie, la Dunedin, Anglia va întâlni România. Georgia va avea zi de pauză, viitoarea sa partidă fiind în 28 septembrie, contra "stejarilor", la Palmerston.

Statistica meciului arată că Georgia a suferit de aceeaşi "boală" ca şi România în faţa Angliei: multe placaje ratate (20 din 103 faţă de 6 din 101 câte a avut adversara ei). La alte capitole georgienii au stat foarte bine: posesie - 50% (!), dominare teritorială - 57% (!!), joc în "22"-ul advers - 10 minute şi 50 de secunde (Anglia a avut 6 minute şi 48 de secunde).

Au marcat: Hape 2 eseuri (min. 4, 21), Armitage (min. 47), Tuilagi (min. 62), Ashton (min. 65, 80), Flood 4 transformări (min. 4, 21, 62, 65), 1 penalitate (min. 34), respectiv Basilaia 1 eseu (min. 40), Kvirikaşvili 1 transformare, 1 penalitate (min. 27).