Ţara Galilor a contestat victoria sud-africanilor

0
Galezii au motive să fie nemulţumiţi după eşecul (16-17) cu Africa de Sud / Hook * Foto: Reuters

Cea mai echilibrată dispută din prima etapă a Cupei Mondiale la rugby a fost cea dintre Africa de Sud, deţinătoarea titlului, şi Ţara Galilor, una dintre formaţiile majore ale Europei. Springboks s-au impus cu 17-16, însă au tremurat până la final când rivalii lor au ratat o penalitate.

Debutul partidei a avut în prim-plan o selecţionată sud-africană dornică să pună lucrurile la punct cât mai rapid. "Antilopele" au jucat la mână, iar în minutul 4, Francois Steyn a reuşit să înscrie o încercare pe care Morne Steyn a transformat-o. Africa de Sud conducea cu 7-0 şi se părea că va avea un meci liniştit. N-a fost însă deloc aşa. Galezii au reacţionat prompt şi au început să pună puncte pe tabelă. Au făcut-o prin James Hook, colegul lui Marius Tincu şi Ovidiu Toniţă la Perpignan. Mai întâi în minutul 13 (7-3), apoi la mijlocul reprizei (min. 21, 10-6), însă după cum se observă nici Morne Steyn n-a stat cu mâinile în sân - a concretizat o penalitate în minutul 19. Repriza s-a încheiat, aşadar, cu un avantaj minim pentru sud-africani.

Galezii au motive să fie nemulţumiţi după eşecul (16-17) cu Africa de Sud / Toby Faletau * Foto: Reuters

La reluarea jocului, tot echipa galeză a fost mai activă poate şi pentru că este formată din jucători tineri - are cea mai coborâtă medie de vârstă (26 de ani şi 45 de zile) după Australia. i britanicii au dat lovitura marcând o încercare prin Tobey Faletau, transformată de acelaşi Hook. Era minutul 55 şi Ţara Galilor conducea cu 16-10 (Hook mai reuşise o penalitate cu cinci minute mai devreme).
Bucuria "penelor de struţ" n-a durat însă prea mult. În minutul 64, tânăra aripă Francois Hougaard (23 de ani) a înscris o încercare pe care a transformat-o acelaşi Morne Steyn. Iar rezultatul stabilit atunci (17-16) avea să fie apărat de Springboks până la final. Nu fără emoţii, Hook ratând o lovitură de pedeapsă în ultimele minute.

John Smit vedea meciul ca fiind pierdut

Dincolo de bucuria acestei victorii, sud-africanii au avut motive să fie îngrijoraţi. "Galezii au jucat foarte bine, iar la un moment dat mă gândeam că putem pierde în faţa lor. Dincolo de toate, a fost o bună intrare în competiţie pentru noi", a declarat talonerul John Smit. Cam acelaşi lucru l-a subliniat şi primul antrenor de culoare din istoria echipei de rugby a Africii de Sud, Peter de Villiers: "Ce bun debut pentru noi! Meciul a fost foarte dificil, însă, repet, a fost un debut cu un meci deloc uşor în această grupă. Ieşirea prematură (n.r. - min. 25) a lui Jean de Villiers ne-a obligat să ne revizuim planurile. Jucătorii de rezervă au intrat bine în meci şi au ştiut să facă diferenţa, să pună presiune pe adversar".

Galezii contestă nevalidarea unei penalităţi

Învinşi la limită, galezii au motive să fie nemulţumiţi. În plus, ei consideră că în minutul 15, la o lovitură de pedeapsă, balonul şutat de James Hook a trecut printre beţe. Pe ei îi deranjează mai ales faptul că arbitrul englez Barnes n-a cerut arbitraj video. International Rugby Board a reacţionat imediat şi a precizat: "Rugby World Cup Limited ţine să clarifice protocolul prin care se solicită arbitraj video. Arbitrul poate să se consulte cu asistentul video în cazul în care are îndoieli asupra validităţii unei lovituri de pedeapsă, a unui dropgol sau a unei transformări. În timpul meciului Africa de Sud - Ţara Gailor, arbitrul de centru n-a considerat necesar să consulte asistentul video la acea penalitate, considerând că ea a fost ratată". Acest răspuns nu i-a încântat foarte tare pe galezi care au făcut o socoteală simplă: dacă acea lovitură de pedeapsă ar fi fost validată, ei ar fi primit trei puncte... Şi cu ele ar fi fost posibil să câştige.

Galezii au motive să fie nemulţumiţi după eşecul (16-17) cu Africa de Sud * Foto: Reuters

AFRICA DE SUD: 15. Frans Steyn - 14. JP Pietersen, 13. Jaque Fourie, 12. Jean de Villiers, 11. Bryan Habana - (md) 10. Morne Steyn, (mg) 9. Fourie du Preez - 7. Schalk Burger, 8. Pierre Spies, 6. Heinrich Brussow - 5. Victor Matfield, 4. Danie Rossouw - 3. Jannie du Plessis, 2. John Smit (cpt.), 1. Tendai Mtawarira.

Rezerve: 16. Bismarck du Plessis, 17. Gurthro Steenkamp, 18. CJ van der Linde, 19. Johann Muller, 20. Willem Alberts, 21. Francois Hougaard, 22. Butch James.

ŢARA GALILOR: 15. James Hook - 14. George North, 13. Jonathan Davies, 12. Jamie Roberts, 11. Shane Williams - (md) 10. Rhys Priestland, (mg) 9. Mike Phillips - 7. Sam Warburton (cpt.), 8. Toby Faletau, 6. Danny Lydiate - 5. Alun Wyn Jones, 4. Luke Charteris - 3. Adam Jones, 2. Huw Bennett, 1. Paul James.

Rezerve:16. Lloyd Burns, 17. Ryan Bevington, 18. Bradley Davies, 19. Andy Powell, 20. Tavis Knoyle, 21. Scott Williams, 22. Leigh Halfpenny.