Tincu şi Toniţă s-au calificat în "sferturile" Cupei Europei la rugby

0

Performanţă deosebită pentru USA Perpignan, echipa la care activează şi internaţionalii români Marius Tincu şi Ovidiu Toniţă. Gruparea din zona catalană a Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Europei, fază în care va înfrunta pe Toulon.

Perpignan a ocupat primul loc în grupa a 5-a, înaintea lui Leicester, graţie victoriei la scor (37-5) înregistrată duminică, în faţa galezilor de la Llanelli. a catalani a evoluat şi talonerul Marius Tincu, intrat pe teren în minutul 56. USAP va disputa sfertul de finală pe stadionul Montjuic din Barcelona, în 9 aprilie, adversară urmând a-i fi o altă grupare franceză, RC Toulon.

În faza sferturilor de finală, dar în Challenge Cup, a pătruns şi Petrişor Toderaşc, cu La Rochelle. Gruparea pilierului ieşean a ocupat primul loc în grupa a 5-a, cu 24 de puncte, înaintea unor echipe cu nume precum Gloucester (Anglia) şi Agen (Franţa).