Mike Tindall l-a egalat pe Will Carling

0

Ce au în comun Mike Tindall şi Will Carling? Amândoi au fost apropiaţi ai unor femei din Casa Regală britanică. Primul este căsătorit cu Zara Phillips, fiica Prinţesei Ana de Scoţia şi nepoata Reginei Elizabeta a II-a. Celălalt a fost prieten cu Prinţesa Diana. Iar de ieri, cei doi au acelaşi număr de selecţii pe postul de centru în echipa de rugby a Angliei.

Adversari ai românilor la Cupa Mondială (9 septembrie - 23 octombrie), "trandafirii" au reuşit o victorie (20-9) la Dublin, cu Irlanda. Cu toate acestea, ei au dat din nou semne de nervozitate, fiind indisciplinaţi în apărare. Ei au fost penalizaţi de 16 ori, iar aripa Ashton a văzut cartonaşul galben (eliminare pentru 10 minute) imediat după pauză.

Învinsă acum două săptămâni la Cardiff, Anglia a reuşit să deschidă rapid scorul prin eseul marcat de centrul de origine samoană Manu Tuilagi (min. 4), tânărul jucător de 20 de ani înscriind a doua sa încercare în tot atâtea meciuri la naţională. Indisciplina a făcut ca oamenii lui Martin Johnson să nu aibă decât patru puncte avans la pauză. În repriza a doua, Anglia a marcat al doilea eseu, prin Armitage (min. 46), în inferioritate numerică.
Irlanda, în schimb, nu a reuşit nici de data aceasta să câştige - a pierdut două teste în faţa Franţei. Cu toate că au avut o bună apărare (doar un placaj ratat), "verzii" n-au reuşit mare lucru în atac. Poate şi pentru că nici englezii nu s-au dat la o parte - aceştia au avut doar 8 placaje ratate dintr-un total de 129!

Titular şi, totodată, căpitan ieri, pe "Aviva Stadium", Mike Tindall a disputat meciul cu numărul 72 pentru Anglia. El l-a egalat pe Will Carling, căpitanul "trandafirilor" în anii 90, cei doi fiind cei mai selecţionaţi rugbyşti englezi pe postul de centru de treisferturi.

IRLANDA - ANGLIA 9-20

Arbitru: Nigel Owens (Ţara Galilor). Judecători de margine: Romain Poite (France), Tim Hayes (Ţara Galilor). Arbitru video: Giulio De Santis (Italy)

Au marcat: O'Gara 3 lovituri de pedeapsă, respectiv Tuilagi 1 eseu, Armitage 1e, Wilkinson 2 transformări, 2 penalităţi.

IRLANDA: 15. Geordan Murphy - 14. Tommy Bowe, 13. Keith Earls, 12. Gordon D'Arcy, 11. Andrew Trimble - (md) 10. Ronan O'Gara, (mg) 9. Eoin Reddan - 7. David Wallace, 8. Jamie Heaslip, 6. Stephen Ferris - 5. Paul O'Connell, 4. Donncha O'Callaghan - 3. Mike Ross, 2. Jerry Flannery, 1. Cian Healy.

Rezerve: 16. Rory Best, 17. Tom Court , 18. Donnacha Ryan, 19. Denis Leamy, 20. Conor Murray, 21. Jonathan Sexton, 22. Fergus McFadden.

ANGLIA: 15. Ben Foden -14. Chris Ashton, 13. Manu Tuilagi, 12. Mike Tindall (cpt), 11. Mark Cueto - (md) 10. Jonny Wilkinson, (mg) 9. Richard Wigglesworth - 7. Hendre Fourie, 8. James Haskell, 6. Tom Croft - 5. Courtney Lawes, 4. Louis Deacon - 3. Dan Cole, 2. Steve Thompson, 1. Andrew Sheridan.

Rezerve: 16. Dylan Hartley, 17. Matt Stevens, 18. Simon Shaw, 19. Tom Palmer, 20. Joe Simpson, 21. Toby Flood, 22. Delon Armitage.