Englezii au jucat în tricouri retro la Centenar

0

Arhiplin a fost stadionul londonez „Twickenham” în ziua în care a sărbătorit o sută de ani de existenţă. Iar publicul, în mare parte englez, s-a delectat cu un show deosebit.

Cu un echipament croit după aceleaşi tipare ca acela din 1910, „trandafirii" au dat senzaţia că au sub control meciul cu Ţara Galilor din prima etapă a Turneului celor 6 Naţiuni.

Însă după o primă repriză în care au profitat de eliminarea lui Alun-Wyn Jones, pentru o piedică grosolană, şi-au văzut victoria ameninţată.

Dominatori după pauză, galezii au revenit de la 3-13 la 17-20. La un nou atac al lor, în „40"-ul advers, Delon Armitage a interceptat un balon şi s-a dus ca din puşcă spre buturile adverse, iar James Haskel „a plantat" balonul oval lângă buturile „dragonilor".

Anglia s-a impus cu 30-17, iar Martin Johnson poate răsufla uşurat - el a fost criticat pentru faptul că Anglia a câştigat doar şase din cele 14 meciuri de când este antrenor.

În celălalt meci al zilei de sâmbătă Irlanda, deţinătoarea titlului, s-a impus cu 29-11 în faţa Italiei.