Au prins bronzul!

0

Echipa feminină a României a urcat pe podiumul olimpic, după China şi Statele Unite Fetele lui Nicolae Forminte au izbutit să păstreze ţara noastră în elita gimnasticii. Izbaşa şi

Echipa feminină a României a urcat pe podiumul olimpic, după China şi Statele Unite

Fetele lui Nicolae Forminte au izbutit să păstreze ţara noastră în elita gimnasticii. Izbaşa şi colegele ei s-au clasat pe locul 3, înaintea echipei Rusiei.

Gimnastele noastre au obţinut un rezultat bun în proba pe echipe. Cotate sub reprezentativele Chinei şi Statelor Unite, româncele au izbutit să depăşească echipa Rusiei şi să rămână în top. Diferenţa s-a făcut la a treia rotaţie, solul, unde fetele noastre au obţinut note cu mult peste ale rusoaicelor.

"Sunt mulţumit. Cel mai greu lucru a fost să continuăm să avem încredere în noi şi să muncim, când toţi în jurul nostru au fost neîncrezători. A fost o finală grea, tot timpul pe muchie de cuţit", a declarat imediat după finală antrenorul Forminte.

Cătălina Ponor: "Au obţinut maximum"

Tripla campioană olimpică de la Atena, Cătălina Ponor, crede că era imposibil pentru gimnastele pregătite de Nicolae Forminte să obţină titlul olimpic. "Locul trei era ceea ce puteam lua în acest moment. Fetele sunt încă tinere şi pot creşte mult pe viitor. În ceea ce priveşte individualul compus, cred că avem şanse ca o sportivă din ţara noastră să se claseze în primele cinci locuri.

Acum va depinde şi de cum va evolua concursul", ne-a spus Cătălina Ponor. În urma rezultatelor înregistrate în finalele pe echipe, România va fi reprezentată de două gimnaste la concursul individual compus, Steliana Nistor şi Sandra Izbaşa.

Medalia de bronz reprezintă un rezultat bun. S-au luptat cu Rusia pentru acest loc şi au câştigat. Bronzul fetelor este continuitatea în gimnastica feminină.
Octavian Bellu,
preşedinte ANS

Felicit fetele pentru performanţa obţinută în concursul pe echipe. Statele Unite şi China erau peste noi. Este maximum ce puteam obţine în acest concurs.