CSM Frigoconti Oradea s-a calificat în sferturile Cupei LEN la polo!

0
Astăzi, Posillipo Napoli - CSM Frigoconti - manșa retur a optimilor Cupei LEN

Campiona României la polo pe apă, CSM Frigoconti Oradea, s-a calificat în sferturile de finală ale Trofeului LEN, după ce a eliminat, în urma unei partide disputate miercuri seara, la Napoli, pe CN Posillipo Napoli, transmite corespondentul NewsIn.

Sportivii pregătiţi de antrenorul Cornel Gordan au reuşit să se califice după ce au pierdut meciul de la Napoli la un singur punct diferenţă, scor 8-7 (1:0, 3:2, 1:1, 2:2,1:2, 0:0). După expirarea timpului regulamentar de joc, echipa din Napoli conducea cu 7-5 (1:0, 3:2, 1:1, 2:2). Deoarece scorul general, în urma celor două tururi, era egal, a fost necesară disputarea a două reprize suplimentare de prelungiri de câte 3 minute. În urma acestora CSM Frigoconti Oradea a reuşit să-şi adjudece calificarea.

Golurile echipei orădene au fost marcate de Cosmin Baidoc, Kalman Kadar şi Tiberiu Negrean câte două, respectiv Atilla Kincses cu o reuşită.

În partida tur, CSM Frigoconti a învins, la Oradea, pe CN Posillipo Napoli cu scorul de 12-10.