Polo: Oradea a ratat calificarea în semifinalele Cupei LEN

0

CSM Frigoconti Oradea a ratat calificarea la turneul final al competiţiei de polo pe apă LEN Trophy, chiar dacă a învins miercuri formaţia germană Wasserfreunde Spandau 04, cu scorul de 8-6 (4-0, 2-3, 2-1, 0-2), pe teren propriu, în manşa a doua a sferturilor de finală.

În bazinul olimpic din Oradea, campioana României a început foarte bine, a marcat de patru ori în prima repriză, dar apoi a cedat metru cu metru în faţa valoroasei echipe germane, care câştigase în tur cu 10-7. Spandau a marcat ultimele trei goluri ale meciului şi s-a calificat pentru faza finală.

Golurile echipei antrenate de Cornel Gordan au fost marcate de Andrei Creţu (2), Nicu Diaconu (2), Tiberiu Negrean (21), Attila Monostori (1), Cosmin Baidoc (1). Pentru oaspeţi au punctat Erik Bukowski (2), Erik Miers (2) şi Moritz Oeler (2).