Poloiştii români au fost învinşi greu de campioana mondială

0

Naţionala de polo pe apă a României a fost învinsă de formaţia Serbiei, campioana mondială en titre, cu scorul de 7-5 (2-3, 2-0, 2-2, 1-0), marţi, în Bazinul Olimpic din Oradea, în preliminariile Ligii Mondiale.

România a început excelent meciul, a condus cu 2-0 prin ''dubla'' lui Cosmin Radu şi a terminat în avantaj, 3-2. Serbia a întors rezultatul în repriza a doua, iar a treia rundă a fost echilibrată, 2-2. Serbia a fost mai concentrată în ultima repriză, reuşind golul prin care a tranşat disputa.

Pentru ''tricolori'' au marcat Cosmin Radu (3), Ramiro Georgescu (2), iar pentru sârbi au punctat Milan Aleksic (2), Andrija Prlainovic (2), Uros Kalinic (1), Vanja Udovicic (1), Zivko Gocic (1).

Au evoluat echipele:

România: Dragoş Stoenescu - portar, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Matei Guiman, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar. Antrenor: Istvan Kovacs.

Serbia: Slobodan Soro - portar, Marko Avramovic, Zivko Gocic, Milan Aleksic, Vanja Udovicic, Slavko Gak, Petar Filipovic, Slobodan Nikic, Uros Kalinic, Andrija Prlainovic, Filip Filipovic, Dusko Pjetlovic. Antrenor: Dejan Udovicic.

În grupă, alături de România şi Serbia se mai află Turcia şi Spania. În primul meci, România a dispus cu 9-7 de vicecampioana mondială, Spania.