28 de sportivi români merg la Olimpiadă
0La hotelul din cadrul Complexului Olimpic ''Sydney 2000'', de la Izvorani, a avut loc azi prezentarea delegaţiei României pentru a XXI-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă.
Delegaţia României pentru Olimpiada de iarnă de la Vancouver, care va ave aloc între 12 şi 28 februarie, cuprinde 28 de sportivi, 15 antrenori şi 5 oficiali, cu 3 sportivi în plus faţă de ediţia precedentă de la Torino. Şeful de misiune este Alexandru Epuran.
Octavian Morariu a spus că România participă cu o delegaţie medie, la 8 discipline, bob, biatlon, sanie, skeleton, schi alpin, schi fond, short track şi patinaj artistic.
''Vom continua să susţinem federaţiile de iarnă, poate chiar mai mult, pentru că România are potenţial uman şi logistic în acest discipline'' a declarat Morariu.
Mariana Bitang a transmis din partea preşedintelui ţării, Traian Băsescu, un mesaj în care a urat succes sportivilor la Olimpiada de la Vancouver.
La ediţia din 2006 de la Torino, unde am fost reprezentaţi de 25 sportivi, cele mai bune performanţe au fost obţinute de Gheorghe Chiper (patinaj artistic) - locul 14; ştafeta feminină de 4x6 km biatlon (Dana Plotogea, Eva Tofalvi, Mihaela Purdea, Alexandra Rusu) - locul 14 şi de sanie dublu masculin (Radu Teodoru, Marian Lăzărescu) - locul 15.
Cea mai bună comportare a sportivilor români la JO de iarnă s-a consemnat în 1968, la Grenoble, când echipajul de bob dublu a cucerit bronzul, singura medalie din palmaresul României la olimpiadele albe. Cu 7 puncte şi medalia de bronz, cucerită de Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe, România se clasa pe locul 15 în clasamentul pe medalii şi pe locul 16 în clasamentul pe puncte.
Alexandru Epuran, şeful delegaţiei române, şi Puiu Gaspar se află deja în Canada, pentru a prelua camerele unde vor fi cazaţi sportivii români. Sportivii, antrenorii şi ceilalţi oficiali vor pleca vineri 5 februarie la Vancouver.
Delegaţia României pentru JO 2010 de la Vancouver:
Sportivi:
1. Reka Ferencz - biatlon
2. Mihaela Sabina Purdea - biatlon
3. Dana Elena Plotogea - biatlon
4. Eva Tofalvi - biatlon
5. Alexandra Raluca Stoian - biatlon
6. Edit Miklos - schi alpin
7. Ioan Gabriel Nan - schi alpin
8. Dragoş Staicu - schi alpin
9. Monika Gyorgy - schi fond
10. Petrică Hogiu - schi fond
11. Paul Constantin Pepene - schi fond
12. Ioan Dănuţ Dovalciuc - bob
13. Florin Crăciun - bob
14. Nicolae Istrate - bob
15. Ionuţ Andrei - bob
16. Alina Savin - bob
17. Carmen Radenovic - bob
18. Andrei Anghel - sanie
19. Cosmin Chetroiu - sanie
20. Paul Ifrim - sanie
21. Raluca Strămăturaru - sanie
22. Violeta Strămăturaru - sanie
23. Mihaela Chiraş - sanie
24. Valentin Creţu - sanie
25. Ionuţ Ţăran - sanie
26. Zoltan Kelemen - patinaj artistic
27. Maria Mazilu - skeleton
28. Katalin Kristo - short-track
Antrenori
1. Florin Cristea - schi alpin
2. Puiu Gaspar - schi alpin
3. Constantin Borca - schi fond
4. Ioan Lungociu - schi fond
5. Simon Marton - biatlon feminin
6. Gheorghe Stoian - biatlon feminin
7. Karl Heinz Erich Wolf - biatlon
8. Iulian Păcioianu - bob masculin
9. Adrian Duminicel - bob feminin
10. Marius Ene - skeleton
11. Lucian Cotfas - sanie feminin
12. Victor Ifrim - sanie masculin
13. Ion Duminicel - bob-sanie
14. Cornel Gheorghe - Patinaj artistic
15. Zoltan Kristo - short-track
Oficiali
1. Alexandru Epuran - şef misiune
2. Florin Mişca - adjunct şef misiune
3. Geta Voicu - oficial
4. Octavian Morariu - preşedinte COSR
5. Ioan Dobrescu - secretar general COSR