Atletismul românesc a ratat elita europeană

0

Echipa României de atletism s-a clasat, duminică, pe locul patru în clasamentul general al Campionatului European de la Izmir (Divizia I), doar primele trei clasate obţinând calificarea în Divizia Elită continentală.

Atleţii români au încheiat participarea la CE de la Izmir cu 11 medalii, dintre care 9 la feminin şi 2 la masculin, cinci fiind de aur. Performanţele sportivilor români nu au fost însă de ajuns pentru a obţine promovarea în elita continentală, încheind pe locul patru, cu 282,5 puncte, după liderul Turcia (329 puncte), Grecia (307,5 puncte) şi Norvegia (290 puncte).

Cele mai bune rezultate ale României au fost obținute de Nicoleta Grasu (aruncarea discului) - 60,85 metri, Bianca Răzor (400 m) - 52,56, Bianca Perie (aruncarea ciocanului) - 70.37 metri, Viorica Ţigău (săritură lungime) - 6.50 metri, toate câștigând medaliile de aur în probele respective, în timp ce Marian Oprea (triplusalt) - 16.83 metri, a fost singurul dintre atleții care a obținut aurul.

Pe podium s-au mai clasat: Andreea Ogrăzeanu (100 m) - 11,55, Adelina Gavrilă (triplusalt) - 13,87 metri și Estera Petre (săritură înălţime) - 1.89 metri, toate cu medalii de argint, Cristina Casandra (3.000 m obstacole) - 9:50,73, ştafeta 4x400 metri - 3:33.96 și Mihai Donişan (săritură înălţime) - 2,15 metri, cu medalii de bronz.