Înot: Potec s-a calificat în finala CE la 800 m liber

0

Camelia Potec, marea speranţă a delegaţiei României pentru obţinerea unei medalii la Campionatele Europene de Înot de la Budapesta, s-a calificat în finala probei de 800 de metri liber.

Potec a încheiat pe locul doi seria a treia a calificărilor, obţinând al şaselea timp per total, cu 8:33.08 minute.

Sportiva din România s-a duelat direct în seria ei cu deţinătoarea recordului mondial, britanica Rebecca Adlington, care a încheiat proba cu 8:30.05 minute.

Finala probei de 800 de metri liber va avea loc joi, în sesiunea de seară.

Tot miercuri, Alexandru Coci s-a calificat în semifinalele probei de 200 metri fluture, pe locul 14 la general, urmând a lua startul în sesiunea de miercuri după-amiază.

Alţi doi sportivi din delegaţia României nu au trecut, marţi, de seriile probelor de 100 de metri liber (Ionela Cozma), respectiv 200 metri liber (Alin Artimon), în timp ce Dragoş Agache a ocupat locul 11 în semifinale, la 100 de metri bras.