Button l-a depăşit pe Hamilton și s-a impus în Marele Premiu al Australiei

0

Trei campioni mondiali pe podiumul cursei de la Melbourne, prima din ediția 2012 a Campionatului Mondial de Formula 1. Deținător al titlului, Sebastian Vettel (Red Bull) a urcat de pe 6 pe 2, în timp ce Jenson Button (McLaren) a reușit să-i ia fața colegului său, Lewis Hamilton, obținând victoria după ce a condus în permanență. Michael Schumacher a abandonat.

Startul în cursă l-a adus pe Jenson Button (McLaren) în prim-plan, el depășindu-l pe Lewis Hamilton (McLaren). Michael Schumacher (Mercedes) a fost pe 3, înaintea colegului său, Nico Rosberg. În turul următor, Sebastian Vettel (Red Bull) a atacat și a urcat pe 5. Tot atunci s-a produs și primul abandon, cel al francezului Grosjean, care a fost jenat de Maldonado. Același lucru l-a făcut Hulkenberg, în turul 6.

Nici Schumi n-a fost ocolit de probleme. Monopostul său a dat semne de slăbiciune, iar de ele a profitat Vettel, care a urcat pe locul 3. Germanul a fost nevoit să se oprească în turul 12. Și tot atunci Felipe Massa s-a oprit la boxe, pentru schimbul de pneuri, fiind primul dintre piloți care a făcut-o.

În turul 20, în contextul în care mai mulți piloți au oprit la standuri, Button a profitat și a început să se detașeze în frunte. Hamilton, în schimb, s-a văzut blocat de Perez. El a fost depășit de Vettel, în turul 37, germanul profitând de intrarea pe pistă a mașinii de securitate după ce bolidul Caterham al lui Petrov s-a oprit pe linia dreaptă a standurilor.

Piloții lui McLaren au continuat să ”zboare” pe circuit. Button a făcut cel mai bun timp pe circuitul australian în turul 46 (1:30,220), iar Hamilton a ameliorat performanța (1:29,8) în următorul. Între cei doi s-a menținut Vettel.

Un acroșaj s-a produs în turul 47, între monoposturile lui Bruno Senna și Felipe Massa. Pilotul Williams a avut probleme la un cauciuc, iar cel al lui Ferrari l-a sistemul de direcție. Senna a mers la boxe, iar Massa a abandonat (tur 48).

Jenson Button câștigă, așadar, într-un mod autoritar prima cursă a sezonului, urmat de Sebastian Vettel și Lewis Hamilton.Pe locul 4 s-a situat australianul Mark Webber (Red Bull), iar pe locul 5 spaniolul Fernando Alonso (Ferrari). Locurile 6-10 au fost ocupate în ordine de japonezul Kamui Kobayashi (Sauber), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), mexicanul Sergio Perez (Sauber), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) şi britanicul Paul di Resta (Force India).

Următoarea cursă va avea loc duminica viitoare, în Malaezia.