F1: Vettel, în pole position la Hungaroring

0

Sebastian Vettel (Red Bull Racing) a fost cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, de la Hungaroring şi a obţinut cel de-al şaptelea pole position din acest sezon. Vettel a fost urmat de piloţii McLaren, Lewis Hamilton şi Jenson Button. Cursa are loc duminică, de la ora 15.00 (Digi Sport).

Sebastian Vettel a revenit spectaculos în ultimul tur al calificărilor, după ce se afla în spatele lui Lewis Hamilton spre finalul ultimei sesiuni. Vettel a completat ultimul tur, încheiat după expirarea timpului regulamentar, într-un minut, 19 secunde şi 815 miimi, la doar 163 de miimi de pilotul celor de la McLaren.

Acesta a fost cel de-al şaptelea pole position din acest sezon pentru Vettel, care s-a aflat o singură dată în afara primei linii de pe grila de start, săptămâna trecută la Nurburgring. Red Bull îşi menţine procentajul de sută la sută în ceea ce priveşte ocuparea primei poziţii pe grilă în 2011.

Button a avut de asemenea un ultim tur de excepţie şi a reuşit să-i scoată în afara „podiumului" din calificări pe piloţii Ferrari. Surprinzător, Felipe Massa i-a luat faţa lui Fernando Alonso în duelul intern al scuderiei. Australianul Mark Webber, de la Red Bull, a fost cel care a încheiat plutonul granzilor, pe locul şase.

Ştiind probabil că nu au nicio şansă să se măsoare de la egal la egal cu mai-marii Formulei 1 în acest sezon, ceilalţi piloţi calificaţi în Q3 au preferat să-şi protejeze cât mai mult pneurile, aceleaşi cu care vor pleca în cursa de duminică. Astfel Nico Rosberg, Adrian Sutil şi Michael Schumacher, clasaţi în această ordine pe locurile 6, 7 şi 8, au rulat un singur tur la maximum de potenţial în ultima sesiune de calificări. Mai mult, Sergio Perez nici măcar nu a mai ieşit de la boxe în Q3, mulţumindu-se cu poziţia a 10-a pe grila de start.