Săptămână magică pentru Webber!

0

Pilotul australian Mark Webber câştigă a doua cursă în şapte zile după ce a dominat la Monaco din primul până în ultimul tur. Într-o cursă cu 11 abandonuri, Red Bull a obţinut şi locul al doilea, ocupat de Sebastian Vettel, podiumul fiind completat de Robert Kubica de la Renault.

Update: Schumacher a fost retrogradat

După ce a reuşit o cursă bună, clasându-se la final pe locul al şaselea, germanul Michael Schumacher a fost penalizat cu 20 de secunde şi a ocupat la final locul al 12-lea în cursa de la Monaco. Schumi a fost pedepsit pentru o depăşire neregulamentară, în ultimul viraj, în timp ce safety-car-ul ieşea de pe pistă. Disputele au fost aprinse după cursa de ieri. Ross Brawn, directorul Mercedes a considerat că pilotul german a efectuat depăşirea după linia care marchează ieşirea maşinii de siguranţă. Însă la sesizarea celor de la Ferrari, comisarii de traseu au analizat incidentul şi au susţinut că finalul cursei a fost unul sub safety-car, drept urmare orice depăşire era interzisă, iar maşinile trebuiau să treaca linia de sosire în ordinea în care se aflau la ieşirea maşiunii de siguranţă de pe pistă, lucru care se întâmplă înainte de ultimul viraj, acolo unde se află intrarea la boxe. În cele din urmă Schumacher a fost retrogradat şi Sebastien Buemi de la Toro Rosso a smuls ultimul punct pus în joc.

Webber dominant

Văzut deja chiar de către adversari ca un pilot intrat în cursa pentru titlul mondial, Mark Webber a confirmat pe străzile înguste ale Principatului monegasc forma extraordinară. Atât a sa, cât şi a maşinilor Red Bull, care nu au putut fi depăşite. Webber a plecat excelent în cursă, Sebastian Vettel s-a strecurat la start pe lângă Robert Kubica şi... după ei potopul. Şi nu a fost ploaie, spre bucuria celor care au urmărit cursa de pe punţile iahturilor din port, ci un potop de abandonuri. Safety-car-ul mai avea puţin şi făcea parte din cursă, intrând de patru ori pe traseu, şi conducând piloţii către linia de finiş.

În faţă Vettel a încercat în zadar să-l prindă pe coechipierul său, care a pilotat magnific. Orice gând al germanului a fost repede spulberat, cu Webber realizând recorduri succesive pe un tur de pistă care l-au dus la peste 10 secunde înainte de prima oprire la boxe. În tot acest timp, în spate, încă din turul 1, au început să cadă capete. A fost mai întâi Nico Hulkenberg, cu un accident spectaculos în tunel, fără urmări grave pentru pilot. A urmat apoi un abandon mult mai sonor, cel al lui Jenson Button, campionul mondial şi liderul în clasamentul general înaintea acestei curse. A venit apoi rândul echipelor nou înfiinţate dar şi al veteranului Rubens Barrichello, care s-a izbit de parapeţi.

Avantaj Alonso
De toată această tevatură a profitat din plin Fernando Alonso. Plecat de pe linia boxelor după ce a schimbat şasiul, în urma accidentului de la antrenamente, spaniolul a început să câştige locuri. A făcut rapid primul schimb de pneuri şi următoarele întreruperi ale cursei l-au propulsat în puncte.
Coechipierul său Felipe Massa şi britanicul Lewis Hamilton au fost ca fraţii de la început şi până la final. Plecaţi de pe poziţiile patru şi cinci ei au sosit pe aceleaşi locuri după o cursă liniştită, parcă rupţi de evenimentele de pe circuit. Precauţia a fost atât de mare încât inginerii de la McLaren i-au comunicat lui Hamilton să economisească frânele încă din prima parte a cursei, spre mirarea britanicului.

VEZI CELE MAI IMPORTANTE MOMENTE ALE CURSEI:

TURUL 78: Cursa se termină în spatele maşinii de siguranţă, cu Webber învingător. A doua victorie în ultimile 7 zileale australianului, după cea de la Barcelona.

TURUL 75: Avem de-a face cu o nouă neutralizare a cursei

TURUL 74: Lupta pentru locul 14+15 dintre Chandhok şi Trulli s-a terminat cu o încăierare, ambele maşini fiind variate. Cu 4 tururi înainte de final au mai rămas 13 piloţi

TURUL 68: 10 tururi rămase şi ordinea este: Webber, Vettel, Kubica, Massa, Hamilton, Alonso, Schumacher şi Rosberg.

TURUL 62: Probleme pentru Senna. MecaniciiHRT îi împing maşina înapoi în garaj. Prima cursă a lui Senna la Monaco s-a încheiat

TURUL 61: Ordinea în cursă: Webber, urmat de Vettel, Kubica, Massa, Hamilton, Alonso, Schumacher, Rosberg, Sutil, şi Liuzzi

TURUL 60: Kubica pune presiune pe Vettel pentru a trece pe locul 2

TURUL 49: Webber conduce, urmat de Vettel, Kubica, Massa, Hamilton, Alonso, Schumacher, Rosberg şi Sutil.

TURUL 47: Massa are câteva şicane şi "muşcă" dintr-o bordura interioară

TURUL 46: Hamilton este cu un ochi pe cutia de viteză de la Ferrariul a lui Massa şi continuă să pună presiune

TURUL 44: SaftyCar-ul revine pe circuit, iar cursa este neutralizată pentru a treia oară

TURUL 34: Safety car-ul îşi face din nou apariţia pentru a curăţa pista

TURUL 33: Au rămas doar 17 piloţi să se bată pentru onoare acestei după-amieze la Monaco

TURUL 32: Vettel este chiar în spatele lui Webber , vânat de Kubica, Massa, Hamilton, Alonso, Schumacher, Rosberg, Sutil şi Liuzzi.

TURUL 31: Barichello loveşte zidul şi rămâne blocat pe mijlocul pistei. e nevoie ca Safety Car să revină pe pistă

TURUL 30: Webber are un confortabil 10 secunde în faţa lui Vettel, urmat de  Kubica.

TURUL 24: Ordinea în cursă: Webber, Rosberg, Vettel, Kubica, Kobayashi, Massa, Hamilton, Alonso şi Schumacher. Pedro de la Rosa are probleme cu monopostul din care iese fum şi este nevoit să abandoneze

TURUL 21: Hamilton şi Alonso aproape de primii zece

TURUL 17: Alonso e pe 16!!! A trecut şi de Kovalainen

TURUL 16: Ordinea în cursă: 1.Webber 2.Vettel 3.Kubica 4.Massa 5.Hamilton 6.Barrichello 7.Schumacher 8.Rosberg 9.Liuzzi 10.Sutil

TURUL 14: Incredibil!!! Alonso trece de Glock la ieşirea din tunel şi urcă pe 17

TURUL 13: Alonso nu se lasă şi este dejaîn spatele lui Glock. Se simte că urmează un atac

TURUL 12: Alonso este sfătuit de echipă să sea calm ...îl depăşeşte pe Trulli şi este acum pe poziţia a 18-a

TURUL 3: Button, campionul en-titre abandonează din motive tehnice. Britanicul părăseşte nervos circuitul şi va pierde puncte importante

Turul 1: Accident în tunel, unde victima este debutantul german de la Williams, Nico Hulkenberg

Turul 1: S-a plecat în cursă, ordinea este Webber, Vettel, Kubica, Massa and Hamilton. Vettel l-a depăşit pe Kubica la start