Adevarul.ro

Jean Todt: „Aerodinamica împiedică depăşirile în Formula 1”

5 mai 2010, 17:40 |  Autor: Adrian Popa | 

Cuvinte cheie: formula 1, jean todt, aerodinamica,

Jean Todt

Jean Todt

 

Jean Todt, actual preşedinte al Federaţiei Internaţionale de Automobilism şi fost director al scuderiei Ferrari, consideră că aerodinamica actualelor monoposturi din Formula 1 împiedică depăşirile.

„Regulile actuale pun prea mult accent pe aerodinamică, iar din această cauză depăşirile sunt foarte greu de executat. Dacă nu există condiţii meteo dificile, atunci monopostul care se află în faţă rămâne acolo şi asta se întâmplă de cele mai multe ori din cauza aerodinamicii", a declarat Jead Todt pentru cotidianul spaniol Diario Sport.

Preşedintele FIA consideră că aceste reglementări privind aerodinamica trebuie schimbate odată cu intrarea în vigoare a noilor motoare, din anul 2013.

De asemenea Todt a precizat că va trebui rezolvată şi partea financiară, pentru a oferi şi echipelor mai mici o şansă. „Trebuie să asigurăm supravieţuirea acestor echipe, care abia au pătruns în campionat. Asta nu înseamnă că mă gândesc la un plafon de buget pentru echipe. Sunt multe metode de a reduce costurile. Desigur Ferrari nu va accepta niciodată să aibă o limită pentru cheltuieli, dar în momentul de faţă sunt discrepanţe enorme între echipe", a mai spus preşedintele FIA.

Todt s-a aflat marţi în Spania pentru a vizita sediul echipei Epsilon Euskadi, una dintre pretendentele la intrarea în Formula 1 din sezonul 2011. Vizita a fost în cele din urmă amânată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole