Performanţă remarcabilă obţinută de Mihai Marinescu în Belgia

0

Pilotul braşovean Mihai Marinescu a luat parte în acest weekend la cel de-al patrulea mare premiu al sezonului în Formula 2, eveniment programat în Belgia, pe circuitul de la Zolder.

Astfel, după rezultatele bune obţinute în primele şase etape ale sezonului, pe circuitele din Marea Britanie, Maroc sau Italia, pilotul braşovean s-a clasat din nou în prima parte a ierarhiei.

În prima cursă, desfăşurată sâmbătă, Mihai Marinescu s-a clasat pe locul opt, la finalul celor 25 de ture românul terminând la 21 de secunde în spatele britanicului care a câştigat cursa, Dean Stoneman.

Astăzi, Mihai Marinescu a avut o prestaţie foarte bună prin care a reuşit să depăşească performanţa din prima zi. Astfel, la finalul celor 22 de ture, Mihai Marinescu a terminat cursa pe locul şase, la 12 secunde de prima poziţie, ocupată de belgianul Benjamin Bailly.

După opt etape desfăşurate în acest sezon, pilotul braşovean Mihai Marinescu este pe locul nouă la general, acumulând până în prezent 32 de puncte.

Etapele nouă şi zece din Formula 2 vor avea loc în perioada 2-4 Iulie, la Algarve, în Portugalia.