Românii au dezamăgit la Campionatele Europene de Motocros de la Zărneşti

0

Traseul „Breghina“ de la Zărneşti a găzduit, în weekend-ul trecut, Campionatul European de Motocros, competiţie care nu a adus nicio medalie pentru sportivii români.

Astfel, la clasa 65 cmc s-a impus Brian Hsu, din Germania, acesta fiind urmat pe podium de estonianul Tamur Talviku, iar olandezul Noud Van Kraaij s-a clasat al treilea.

Robert Tompa a fost cel mai bine clasat român, acesta terminând competiţia pe locul 13.

Slovenul Tim Gaisera câştigat clasa de 85 cmc, pe ultimele două locuri ale podiumului clasându-se, în ordine, Micha Boy De Waal (Olanda) şi Jorge Zaragoza Beltran (Spania).

Lider la clasa open a fost croatul Nenad Sipek, urmat de rusul Dmitry Parshin şi de polonezul Lukasz Lonk. Valentin Răduţă a obţinut cel mai bun rezultat dintre români, la această clasă, terminând pe 13.