Pilotul Mihai Marinescu a terminat pe şapte cursa de Formula 2 din Marea Britanie

0

Weekend-ul trecut a programat, în Marea Britanie, pe circuitul Brands Hatch, etapa a 12-a a Campionatului Mondial de Formula 2, o anticameră pentru Formula 1.

La linia de start s-a aflat şi braşoveanul Mihai Marinescu, singurul român din Formula 2. Tânărul pilot a plecat de pe poziţia a zecea a grilei de start şi a avut un parcurs onorabil în cele două zile de concurs.

În prima zi, sâmbătă, MIhai Marinescu a plecat de pe poziţia a 15-a şi a încheiat etapa pe locul 12. În schimb, ziua de ieri a fost mult mai reuşită pentru pilotul braşovean. Astfel, plecat de pe zece, Marinescu a făcut o cursă bună şi a terminat pe treapta a şaptea, câştigătorul cursei fiind austriacul Philipp Eng.

Cu şapte puncte acumulate în Marea Britanie, Mihai Marinescu a adunat 50 de puncte în clasamentul general, ocupând locul 10. Etapa viitoare va avea loc în perioada 30 iulie - 1 august, în Cehia, pe circuitul de la Brno.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!