Performanță remarcabilă pentru pilotul brașovean Mihai Marinescu

0

Pilotul român Mihai Marinescu a reușit, ieri, un rezultat remarcabil, în prima cursă de la Silverstone (Marea Britanie), cel dintâi Mare Premiu al sezonului, la Formula 2.

Brașoveanul Mihai Marinescu a avut un parcurs fără greșeală în prima cursă de la Silverstone și a reușit să termine pe un incredibil loc patru. Plecat de pe poziția a cincea a grilei de start, pilotul de 22 de ani a câștigat o poziție chiar din primul tur, după ce l-a depășit pe britanicul Alex Brundle.

Chiar dacă a forțat și s-a distanțat rapid de urmăritori, Mihai Marinescu nu a reușit să urce pe locul trei, Miki Monras luându-i fața pilotului român. Cursa a fost câștigată de italianul Marco Bortolotti, în timp ce britanicul Will Bratt s-a clasat al doilea.

Astăzi este programată cea de-a doua sesiune de calificări, iar apoi cursa cu numărul doi, de la Silverstone.

Următoarea etapă a sezonului de Formula 2 va avea loc în Franța, la Magny-Cours, în perioada 13-15 mai.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!