MOTO: Frans Verhoeven a câştigat la clasa A la Braşov

0

A VI-a etapă a Campionatului Naţional de Endurocross, organizată de pilotul Alex Gârbacea, de la echipa Vectra Racing, a avut loc pe 11 iulie, la Cheile Grădiştei (judeţul Braşov), informează un comunicat citat de Agerpres.

Gârbacea a fost sprijinit în demersul său de coechipieri (Marcel Butuza, Mani Gyenes, Romeo Duicu).

La clasa A (Profi) au evoluat cei mai buni piloţi de enduro din România, alături de olandezul Frans Verhoeven, câştigătorul clasei Maraton de la Dakar 2009. După două ore de cursă a câştigat Verhoeven, urmat de Romeo Duicu, Ioan Tara şi Mani Gyenes.

La clasa B (Sport), podiumul a fost ocupat de Ervin Zsolt Filimon, Ionuţ Cojocaru şi Paul Frăţilă. Primii trei clasaţi la clasa C (Hobby) au fost Bogdan Buţiu, Alexandru Anghel şi Radu Duicu. Clasa Quad a fost dominată de favoritul Răzvan Irimescu, care i-a devansat pe Mihai Bajdechi şi George Rusu.

După etapa de la Cheile Grădiştei, Gyenes îşi păstrează prima poziţie în clasamentul general, îndreptându-se spre al treilea titlu de campion al României la Endurocross.

Următorul eveniment moto din zona Braşovului este etapa de enduro de la Zărneşti, din weekendul 25-26 iulie.