MOTOR: Spaniolul Dani Pedrosa, învingător la clasa MotoGP la Valencia

0

Spaniolul Dani Pedrosa (Honda) a câştigat duminică Marele Premiu al Valenciei la clasa regină, MotoGP, ultima cursă din calendarul CM de motociclism viteză, în timp ce titlul mondial i-a revenit italianului Valentino Rossi.

Pedrosa, cronometrat în 46min47sec533/1000, a fost urmat în clasament de Valentino Rossi la 2sec630/1000 şi de spaniolul Jorge Lorenzo la 2sec913/1000, ambii de la Yamaha. Australianul Casey Stoner, cel mai rapid în calificări, nu a luat startul din cauza unei căzături neaşteptate în turul de încălzire.

7. Toni Elias (Spania)    115

Pilotul spaniol Hector Barbera (Aprilia) a câştigat duminică cursa de la clasa 250 cm din cadrul MP al Valenciei la motociclism viteză, ultima etapă din calendarul campionatului mondial, în timp ce titlul mondial i-a revenit japonezului Hiroshi Aoyama (Honda).

Barbera, cronometrat în 44min10sec601/1000, a fost urmat în clasament de compatriotul său Akvaro Bautista (Aprilia) şi italianul Raffaele De Rosa (Italia).

10. Alex Debon (Spania) 101

Spaniolul Julian Simon (Aprilia), noul campion mondial, a câştigat duminică cursa de la clasa 125 cm din cadrul MP al Valenciei la motociclism viteză, ultima etapă a Campionatului mondial.

Simon, cronometrat în 41min17sec.553/1000, a fost urmat în clasament de britanicul Bradley Smith (Aprilia) şi de spaniolul Pol Espargaro (Derbi).