Sebastien Loeb a câştigat Raliul Argentinei

0

Campionul mondial en titre, francezul Sebastian Loeb, a câştigat Raliul Argentinei, etapa a şasea a Campionatului Mondial WRC, după o contestaţie depusă de echipa Ford.

Sebastien Loeb (Citroën DS3) s-a impus pentru a şasea oară în carieră în această cursă, fiind cronometrat pe cei 378 km de probe speciale cu timpul de 4 h 03 min 56 sec 9/10. Pe locul secund a sosit finlandezul Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS), la 2 sec 4/10, iar al treilea a fost francezul Sébastien Ogier (Citroën DS3), la 7 sec 3/10, etc.

În clasamentul general al piloţilor, Sebastien Loeb este lider cu 126 puncte, urmat de Mikko Hirvonen, 113 p, Sebastien Ogier, 96 p, Jari-Matti Latvala (Finlanda), 74 p, etc.

La constructori prima poziţie este deţinută de Citroen Total WRT, cu 207 puncte, urmată de Ford Abu Dhabi World Rally Team, 174 p, M-Sport Stobart Ford WRT, 75 p, etc