MOTORSPORT: Ionuţ Pascotă, campion est-european la motociclism viteză

0

Ionel Pascota a câştigat a patra etapa din Campionatul Est European de Motociclism Viteza, care a avut loc duminică pe circuitul de la Plevna, Bulgaria, şi, cu o etapa înainte de final, s-a încununat cu titlul de campion est-european la Clasa 600 cmc.

Pilotul de la UCM Reşita a obţinut locul 1 în calificări şi a plecat în cursă din pole-position.  Pascotă a condus cursa de la început până la final reuşind şi un nou record al circuitului: 1min 35.642 sec. Vechiul record al circuitului de la Plevna era de 1min 36.500 sec.

În clasamentul cursei de la Plevna, Pascotă a fost urmat pe doi de Zvetlin Ivanov (Bulgaria) şi pe trei de Baris Tok (Turcia).

Această nouă victorie i-a adus lui Pascotă încă 25 de puncte în clasamentul general şi cu un total de 100 de puncte, punctajul maxim posibil dupa 4 etape, pilotul UCM Reşiţa a reuşit să-şi treacă în palmares un nou titlu est-european.