Jimmie Johnson, la al 4-lea titlu consecutiv în campionatul Nascar

0

Pilotul american Jimmie Johnson a câştigat duminică pentru a 4-a oară consecutiv campionatul nord-american de turisme Nascar, după disputarea cursei de la Homestead Miami Speedway,(Florida), ultima din calendarul anului.

Johnson, 34 de ani, de la echipa Hendrick Motorsports, a ocupat la finalul cursei locul 5, deşi o clasare în primii 25 îi era suficientă pentru a intra în posesia titlul de campion al Nascar.

În clasamentul general, Johnson a acumulat 6.652 puncte, fiind urmat de Mark Martin, decanul piloţilor din Nascar la 50 de ani (6.511), Jeff Gordon (6.473) şi Kurt Busch (6.428). Columbianul Pablo Montoya, fost pilot de Formula 1, s-a clasat pe locul 8.

Johnson, cu cele 4 titluri câştigate, l-a egalat pe coechipierul său Jeff Gordon, şi este depăşit în topul piloţilor cu cele mai multe succese doar de Dale Earnhardt şi Richard Petty, cu câte 7 fiecare.