Mihai Marinescu, primul român pe podium în Formula 2

0

Pilotul Mihai Marinescu a obţinut, sâmbătă, prima clasare pe podium în acest sezon al Campionatului Formula 2, el încheiind pe locul trei etapa a XI-a, care s-a desfăşurat pe circuitul Red Bull Ring, din Austria, informează site-ul oficial al competiţiei.

Mihai Marinescu, care a luat startul de pe a doua linie a grilei, de pe poziţia a patra, a încheiat cursa la 14,153 de secunde de învingătorul Ramon Pineiro (Spania).

După prima etapă austriacă, Mihai Marinescu ocupă locul 8 în clasamentul general, cu 58 de puncte, cu 132 mai puţine decât liderul Mirko Bortolotti (Italia).

Următoarea etapă, a XII-a a campionatului, va avea loc duminică, tot în Austria.

Circuitul din Austria, situat la aproximativ 200 de km de Viena, a fost nou pentru toţi piloţii din Formula 2, având în vedere că aceasta este cea mai importantă competiţie care are loc după redeschiderea din mai a pistei. Lungimea unui tur este de 4.318,19 m, pista are două viraje de stânga şi cinci de dreapta şi este situată la o altitudine de 660 m (cea mai înaltă din calendarul Formulei 2).