Many Gyenes, locul 22 după prima etapă în Raliul Dakar

0

Many Gyenes a terminat pe locul 22 prima etapă a raliului Dakar 2011, care se desfăşoară în America de Sud. Pilotul sătmărean de la Vectra Racing a terminat cei 192 kilometri în 2 ore, 9 minute şi 55 de secunde. Aceasta este cea mai bună clasare de etapă pentru un sportiv român în istoria acestei competiţii.

Prima etapă dintre Victoria şi Cordoba a fost câştigată de portughezul Ruben Faria de la Yamaha Racing, care a încheiat cursa într-o oră, 58 minute şi 2 secunde. El a fost urmat în clasament de francezul Cyril Despres şi de spaniolul Marc Coma, ambii foşti câştigători la Raliul Dakar.

Veteranul Marcel Butuza a terminat pe locul 104, el încheind cursa la peste jumătate de oră de portughezul Ruben Faria. Plecat de pe locul 80 pe grila de start, Butuza a avut mari probleme cu praful ridicat în aer de ceilalţi motociclişti şi de piloţiii de quaduri.