Kobyashi va pilota pentru Sauber în 2010

0
Kamui Kobayashi

Japonezul Kamui Kobayashi a fost anunţat ca pilot al echipei Sauber (fosta BMW) pentru ediţia de anul viitor a Campionatului Mondial. El a fost rezervă anul acesta, la Toyota.

Născut pe 13 septembrie 1986, Kamui Kobayashi a terminat pe locul 9 în cursa de la Interlagos, din toamna trecută. La Abu Dhabi, a plecat de pe poziţia a 12-a de pe grila de start, terminând pe 6 şi obţinând 3 puncte graţie unei strategii cu o singură oprire la boxe, pentru alimentare.

Kamui Kobayashi a debutat în competiţiile automobilistice la nouă ani, în karting. Apoi a fost preluat de Toyota, care avea un program de promovare a tinerilor piloţi din Japonia. În 2007, a obţinut o victorie la Magny-ours, în Formula 3 Euro Series.

Despre pilotul japonez Peter Sauber a avut numai cuvinte frumoase: "Mai ales la Abu Dhabi a demonstrat de ce este capabil. Este un pilot rapid şi agresiv, dar şi capabil de a respecta o strategie de cursă".