FORMULA 1: Ferrari va primi 40 milioane de euro de la un nou sponsor
0
Participantă la toate ediţiile Formulei 1, echipa Ferrari nu a avut niciodată probleme în a-şi găsi susţinere financiară şi în afara constructorului de automobile care o patronează. Astăzi s-a anunţat că Suderia a semnat un contract cu banca iberică Santander, care va deveni sponsor din 2010.
Nu a fost vorba despre un anunţ oficial, ci despre o ştire publicată în cotidianul economic spaniol Cinco Dias. Onform acestei publicaţii, decizia va fi oficializată la Marele Premiu al Italiei de la Monza, din 13 septembrie. Valoarea contractului de sponsorizare se ridică la circa 40 milioane de euro.
Santander este, în acest moment, sponsor şi al echipei McLaren, rivala lui Ferrari, însă team-ul anglo-german nu primeşte decât jumătate din suma atribuită italienilor.