Pascotă, victorios în 2 etape din Campionatul European de Est la motociclism viteză

0

Ionel Pascotă (UCM Reşiţa) a câştigat primele 2 etape ale din Campionatul European de Est la Motocislism Viteză disputate pe circuitul de la Serres (Grecia) în perioada 1-2 august.

Pe o căldură sufocantă, de 43 grade Celsius, motocicleta Yamaha s-a comportat foarte bine de această dată şi Pascotă a obţinut în calificări prima poziţie pe grila de start în ambele zile de concurs, transmite Agerpres.

Circuitul de la Serres are o lungime de 3.186 m cu 9 viraje la dreapta şi 7 viraje la stânga, iar lăţimea pistei este de 12-15 m. Pascota a plecat din pole-position atât sâmbătă, cât şi duminică, dar în ambele etape, după primul viraj, a retrogradat pe poziţia a treia, reuşind să redevină liderul cursei după parcurgerea a 5 ture de circuit. După ce a reuşit să revină la conducere, Pascotă nu a mai cedat primul loc, a condus autoritar în ambele etape şi a terminat cele 14 ture de circuit cu un avans confortabil faţă de ocupantul locului secund, tot un român, Cătălin Cazacu - 7 secunde sâmbătă şi 4 secunde duminică.

3. Paris Stok - Turcia

Etapa a III-a Campionatului European de Est la Motociclism Viteză va avea loc peste două săptămâni în Turcia, pe circuitul de la Izmir.