CE de nataţie: Dragoş Agache este vicecampion european la 50 m bras

0

Înotătorul din România Dragoş Agache a cucerit medalia de argint în proba de 50 de metri bras, din cadrul Campionatului European de Nataţie de la Budapesta.

Agache a terminat cursa în 27.47, timp superior celui obţinut în semifinale.

Dragoş Agache este primul sportiv român, care ajunge într-o finală europeană în proba de bras, reuşind să obţină o medalie, în premieră.

Fost coleg cu Dragoş Agache la CS Farul Constanţa la grupa antrenoarei Gina Handrea, celebrul Răzvan Florea a trăit la cote maxime cursa amicului său. "E o performanţă extraordinară! Dragoş s-a pregătit foarte bine tot sezonul, avea al doilea timp de pe continent şi pentru mine nu este o surpriză acest rezultat. Nici faptul că a câştigat pe final nu e ceva ieşit din comun deorece el are mereu un start mai slab pe primii 15 metri din cauza constituţiei sale fizice", ne-a declarat singurul medaliat olimpic din istoria înotului masculin românesc.

Titlul european a revenit italianului Fabio Scozzoli, care a încheiat cu timpul de 27.38 secunde.